Invazivne tujerodne vrste predstavljajo eno največjih groženj raznolikosti življenja na Zemlji. Veliko teh invazivnih rastlin je bilo vnešenih kot okrasnih rastlin, vendar njihovo širjenje v naravi resno ogroža domorodne vrste in njihova življenjska okolja, ki so ključna za evropsko biotsko raznovrstnost. Projekt LIFE OrnamentialIAS obravnava problem invazivnih tujerodnih rastlin na treh ravneh: preventivno delovanje, zgodnje odkrivanje in hitro odzivanje (t. i. ZOHO sistem) ter učinkovito obvladovanje in odstranjevanje.
Preprečevanje vnosa teh vrst se osredotoča na ozaveščanje različnih deležnikov in širše javnosti, pri čemer se posebna pozornost namenja preprečevanju širjenja iz urbanih območij ter ustrezni odstranitvi zelenega odreza.
Glavni cilji preventivnega dela vključujejo ocenjevanje invazivnosti posameznih okrasnih rastlin, iskanje alternativnih možnosti za okrasne rastline, pripravo kodeksa ravnanja za hortikulturo ter razvoj bolj učinkovitih pristopov za ravnanje z zelenim odrezom.
Sistem zgodnjega odkrivanja in hitrega odzivanja, imenovan tudi ZOHO sistem, bo nadgrajen z dodatnimi ukrepi na področju kmetijstva in upravljanja z vodami. Namen tega je preprečevanje širjenja invazivnih tujerodnih rastlin v teh sektorjih ter ohranjanje in izboljšanje stanja habitatnih tipov ter rastlinskih in živalskih vrst, ki so pomembne za Evropo.
Pomembna dejavnost projekta je tudi zagotavljanje trajnosti, prenosljivosti in nadgradnje rezultatov, ki bodo koristili tudi drugim sektorjem in področjem. S tem želijo zagotoviti, da se doseženi rezultati uporabijo in razvijejo naprej za dobrobit raznolikosti življenja v Evropi.
Akronim: LIFE22-NAT-SI-LIFE OrnamentalIAS
Številka projekta: 101107725
Trajanje projekta: 1. 10. 2023 - 30. 9. 2029 (72 mesecev)
Projekt se sofinancira v okviru programa LIFE, finančnega instrumenta Evropske unije za ukrepe na področju okolja in podnebja, ki ga upravlja CINEA v imenu Evropske komisije v programskem obdobju 2021-2027. Razliko krije Republika Slovenija oziroma partnerji z lastno udeležbo. Celotna vrednost projekta znaša 7.860.114,05 € (delež sofinanciranja EU je 60 %, kar znaša 4.716.068,43 €).
Zavod Republike Slovenije za varstvo narave (ZRSVN)
Razvojna agencija Sora d. o. o. (RAS)
Direkcija Republike Slovenije za vode (DRSV)
Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije (KGZS)
Notranjski regijski park Javni zavod (NRP)
Javna ustanova za upravljanje zaštićenim podrucjima i drugim zasticenim dijelovima prirode na podrucju Zagrebačke županije Zeleni prsten (Zeleni prsten)
Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije Kmetijsko gozdarski zavod Celje (KGZS-Zavod CE)
Arboretum Volčji potok (AVP)
SIMBIO, družba za ravnanje z odpadki d. o. o. (SIMBIO d. o. o.)
Sveučilište u Zagrebu Agronomski fakultet (UNIZG FAZ)
1. Omejiti širjenje tujerodnih invazivnih rastlin (ITR) iz območij, kot so parki in vrtovi, v ogrožene naravne habitate. To nameravamo doseči z ozaveščanjem javnosti o nevarnostih, ki jih predstavljajo te rastline, ter s sodelovanjem z vsemi zainteresiranimi stranmi.
2. Preprečiti vnos in širjenje tujerodnih invazivnih rastlin v ogrožene naravne habitate. Načrtujemo uvedbo prilagojenih praks ravnanja z vrtnimi odpadki, da bi zmanjšali tveganje za širjenje ITR.
3. Razviti tehnike za učinkovito ravnanje z odpadki, ki nastanejo pri odstranjevanju ITR, ter raziskati možnosti za alternativno uporabo teh materialov v okviru krožnega gospodarstva.
4. Izboljšati sistem zgodnjega opozarjanja in odzivanja na področju upravljanja z vodami in kmetijstva, da bi preprečili nadaljnje širjenje ITR in zmanjšali njihov negativni vpliv na habitate in vrste, ki so pomembne za EU.
5. Povečati ohranjenost pomembnih vrst in habitatov EU, ki so ogroženi zaradi okrasnih ITR, s čiščenjem in upravljanjem ITR na določenih območjih, ter ohraniti dodatne habitate na več kot 1400 hektarjih.
6. Zagotoviti trajnostno uporabo rezultatov projekta in njihovo nadaljnjo uporabo ter razvoj v drugih sektorjih in področjih.
- Vzpostavitev močnega partnerstva in učinkovito vodenje projekta, s stalnim spremljanjem napredka in prilagajanjem, če je potrebno.
- Preprečevanje vnosa okrasnih ITR v naravne habitate s sprejetjem najboljših praks, kot je priprava kodeksa ravnanja za vrtnarje in ozaveščanje javnosti o nevarnostih.
- Uvedba protokola za preprečevanje širjenja ITR na kmetijskih zemljiščih, s promocijo aplikacij za zbiranje podatkov o pojavu ITR v kmetijskem sektorju.
- Razvoj učinkovitega sistema za upravljanje z ITR v vodnih habitatih, vključno s prenosom znanja med državama Slovenijo in Hrvaško.
- Priprava smernic za učinkovito ravnanje z vrtnimi odpadki in odstranjevanje ITR, da se omogoči enostavno in ekološko odstranjevanje teh rastlin.
- Razvoj optimiziranih metod za obnovo habitatov in zmanjšanje širjenja ITR s primernimi odvozi vrtnih odpadkov in čiščenjem območij.
- Izobraževanje javnosti, kmetov, čebelarjev, šolarjev in podjetij za ravnanje z odpadki o prepoznavanju in ravnanju z ITR, ter spodbujanje sodelovanja pri zbiranju podatkov o pojavu ITR.
2025 © SIMBIO d.o.o., Teharska cesta 49, 3000 Celje, Slovenia.