- Simbio:
- Uporabniški center:
Mehanska biološka obdelava preostanka mešanih komunalnih odpadkov je namenjena zmanjšanju potenciala zbranih odpadkov za deponiranje na deponiji na najekonomičenješi in ekološko najsprejemljivejši način.
V procesu MBO poskrbimo, da se volumen odpadkov, ki so namenjeni za odlaganje na deponiji zmanjša na približno tretjino prvotne mase. Ena tretjina se izloči v procesu biološke obdelave, druga tretjina pa se izloči iz preostanka in odpelje na sežig v toplarno.
Proces mehansko biološke obdelave PMKO predvideva sledeče faze obdelave:
- sprejem odpadkov v sprejemnem delu naprave,
- mletje odpadkov z med skladiščenjem,
- biološka obdelava mase (biostabilizacija, biosušenje),
- mehanska obdelava mase in proizvodnja SRF (Solid Recovered Fuel).
FAZA BIOLOŠKE OBDELAVE
V 14-dnevnem procesu biooksidacije se izločajo organske snovi predvsem v obliki CO2, prihaja tudi do izgube vlage. Rezultati procesa so:
- teža odpadkov se zniža za 1/3 prvotne teže,
- glavni biološki procesi, ki bi sicer potekali v kupu deponije, potečejo že v postopku pospešene biooksidacije,
- dobimo stabilat.
Na ta način, ob minimalnih stroških (dodatne) energije, na koncu procesa dobimo stabilen, suh in higieniziran proizvod brez neugodnega vonja.
Kompleten proces se odvija v zaprti hali. Da preprečimo onesnaževanje okolja pri procesu biostabilacije, izhajajo plini skozi močan biofilter. Z namenom da se zmanjša količina odpadnih vod, ki se spustijo v kanalizacijo, je postopek zasnovan tako, da se izcedne vode delno vračajo nazaj v proces.
FAZA MEHANSKE OBDELAVE
Po končanem procesu biostabilizacije avtomatski žerjav prenese biostabiliziran material do transporterja, po katerem material potuje iz prostora biostabilizacije v prostor mehanske obdelave.
Mehanska obdelava vključuje:
- mletje,
- demetalizacijo,
- sejanje,
- separacijo.
Pri tem pride do ločitve:
- lahka frakcija - SRF (solid recovered fuel – gorivo za toplarno),
- kovin,
- biostabilata (stabilna organska snov),
- inertne frakcije (frakcija, ki ni vnetljiva).
Na situ se izloči težka frakcija.
Za sitom se z zračnim separatorjem oddvoji gorljivi del - lahka frakcija, ki se zmelje, nakar se s pomočjo magnetov in vrtinčnega magnetnega polja izločijo kovine (železo, aluminij in druge kovine).
Težka frakcija se odloži na odlagališču, kovine prevzame prevzemnik sekundarnih surovin, lahka frakcija pa gre v toplarno.