Zbornica komunalnega gospodarstva je na pobudo slovenskih komunalnih podjetij, katerih član je tudi Simbio, oblikovala pobudo Skupaj za boljšo družbo z namenom spodbujanja izboljšanja naših vsakodnevnih navad, da bi postali bolj odgovorni do sebe, okolja in navsezadnje tudi do svoje denarnice.
V pobudo Skupaj za boljšo družbo smo se vključili, ker nam ni vseeno, v kakšni družbi živimo in to želimo sporočiti tudi vam, našim uporabnikom.
- Kako lahko zmanjšujemo količine odpadkov,
- kako ponovno uporabimo izdelke,
- pijemo vode iz pipe in ne iz plastenk,
- kupujemo več stvari iz druge roke itd.?
Oglejte si gradiva in povezave na dogodke, ki smo jih izvedli v sklopu pobude v zadnjih letih.
10 KORAKOV, KAKO ZMANJŠATI KOLIČINO ZAVRŽENE HRANE
Vnaprej pripravimo seznam jedi, ki jih bomo jedli v prihajajočem tednu. Za vsak obrok določimo število porcij. Pri tem preverimo urnik svojih družinskih članov – bomo vse dni večerjali skupaj, se bomo ob koncu tedna odpravili na kosilo k sorodnikom, pričakujemo goste? Preverimo, katere sestavine za pripravo obrokov že imamo doma, in pripravimo seznam živil, ki jih še potrebujemo.
Na podlagi tedenskega jedilnika pripravimo nakupovalni seznam stvari, ki jih še potrebujemo. Kupujmo nepakirano sadje in zelenjavo, saj lahko tako kupimo ravno toliko, kolikor potrebujemo.
Nakupovalni seznam imejmo vedno pri roki in se skušajmo izogibati impulzivnim nakupom. Če opazimo živilo, ki je v akciji, pomislimo, če izdelek resnično potrebujemo. Živila, ki se hitro pokvarijo, ne kupujmo na zalogo. Pazimo, da se v trgovino ne odpravimo lačni, saj bomo takrat nakupili veliko več, kot potrebujemo.
Če živila ne potrebujemo takoj, izberimo raje živilo z daljšim datumom uporabe ali pa ga kupimo, ko ga bomo res potrebovali. Pozorni bodimo na datume na nalepkah:
- »Uporabno do« pomeni, da je živilo varno za uporabo do navedenega datuma (npr. meso in ribe);
- »Uporabno najmanj do« pa označuje datum, do katerega je izdelek pričakovane kakovosti. Takšni živilski izdelki so varni za uporabo tudi po datumu, navedenem ob oznaki.
Prostori, kjer živila shranjujemo, morajo biti vedno čisti, hladni in suhi. Ostanke hrane ali živil vedno pokrijmo ali dobro zavijmo. Hitro pokvarljiva živila, kot so meso, ribe, perutnine, hranimo na hladnem. Pri tem pazimo, da surova živila ne onesnažijo že skuhane hrane in tistih živil, ki jih nameravamo uživati surove. 
Bodimo pozorni, da sadja in zelenjave ne pustimo v plastičnih vrečkah ter jim odstranimo trakove in vrvi, s katerimi so povezana, tako bodo živila lažje dihala ter ostala dlje časa sveža. Večino zelenjave ni priporočljivo prati pred shranjevanjem v hladilniku, saj vlaga pospeši njihovo gnitje.
Preverimo tesnila in temperaturo hladilnika. Da bi hrana ostala dlje časa sveža, jo je treba shranjevati na temperaturi od ene do pet stopinj Celzija. 
Novo kupljene izdelke postavimo zadaj, izdelke, ki so že v hladilniku, pa premestimo spredaj. S pravilnim zlaganjem nam hrane s pretečenim rokom uporabe ne bo treba metati proč. Redno pregledujmo roke uporabe. Živilo zavrzimo, če je videti pokvarjeno ali ima sumljivi vonj.
Za pripravo testenin potrebujemo približno 100 g na osebo, za pripravo rižote pa 75 g na osebo, kar je približno četrtino skodelice. Pri odmerjanju količine zelenjave si lahko pomagamo s krožnikom, tako bomo dobili občutek, koliko hrane odmerimo na posameznika. Na voljo so tudi številna spletna in mobilna orodja, ki nam lahko pri tem pomagajo. Sicer pa imejmo vedno v mislih, da je bolje postreči manjše obroke in po potrebi hrano dodati.
Z ostanki hrane lahko z malo domišljije pripravimo odlične jedi. Z ostankov sadja lahko pripravimo okusne smoothije, z ostanki zelenjave odlične pa enolončnice. Kulinarični portali in forumi ponujajo obilo idej, kako porabiti kuhane testenine, krompir ipd.
KAM S STVARMI, KI JIH NE POTREBUJETE VEČ
Premajhna oblačila, masažna kad za noge, ki je niste uporabljali že leta. Tetina posteljnina, škatla kopalniških ploščic, pasji povodec, kuhinjski stoli, stari izvodi Cicibana ... Za vas so te stvari brez vrednosti in bi jih brez težav lahko odložili med odpadke. Kaj pa, če jih nekdo potrebuje in bi jih lahko koristno uporabil? Ponujamo vam nekaj nasvetov. Presenečeni boste, kako lahko s svojo staro šaro kaj malega zaslužite ali pa nekomu zelo polepšate dan.
Ljudje potrebujejo ali si želijo vse mogoče – od orodja in volne do rastlin ali lopate. Vse to lahko za kak evro prodate ali podarite s pomočjo spletnih oglasnikov, kot so Bolha, Letgo, Salomon ...
Odvečne stvari ali morda starine lahko ponudite obiskovalcem bolšjih sejmov in sejmov starin, ki so v mestih pogosti ob vikendih, ali pa jih ocenite v najbližji starinarnici. 
V Sloveniji v povprečju vsak od nas zavrže več kot 10 kilogramov še uporabnih predmetov na leto. Med zavrženimi predmeti se pogosto znajdejo še vedno popolnoma uporabna oblačila, modni dodatki, oprema za dom, pohištvo, posoda, igrače in gospodinjski aparati. Vendar česar mi ne potrebujemo več, ni nujno odpadek, pač pa priložnost, da predmet v enaki obliki uporabi nekdo drug ali pa da s popravili in manjšimi posegi dobi drugo življenje. Poškodovane stvari niso nujno za stran; razparane hlače, preluknjanje čevlje in poškodovano omaro lahko sami popravimo in pa damo to popraviti izkušenim obrtnikom, ki nam lahko pri tem pomagajo. 
Rabljena oblačila, obutev, posteljnina, kuhinjska posoda in otroška oprema ter igrače so dobrodošla pomoč številnim ustanovam. Ker v le-teh včasih nimajo prostora za shranjevanje, prav tako pa je tudi škoda, da bi stvari stale, medtem ko bi jih nekje drugje zares potrebovali, je morda še najbolje, da najprej pokličete v posamezno ustanovo in se dogovorite za prevzem. Informacije o materinskih domovih in varnih hišah ter zavetiščih in dnevnih centrih za brezdomce dobite na vsakem Centru za socialno delo.
V zavetiščih za živali z veseljem sprejmejo odeje in brisače ter povodce, ovratnice, hrano in igrače. Za prevzem se predhodno dogovorite z osebjem v zavetišču. 
Center ponovne uporabe pri občanih ali podjetjih/ustanovah prevzame, odpelje in pripravi za ponovno uporabo izdelek, ki za nekoga predstavlja odvečno blago. Gre za pohištvo, opremo za dom, računalniško opremo, gospodinjske aparate, igrače, športno in otroško opremo, knjige itd. V CPU je na voljo skoraj vse, kar najdete tudi na bolšjih sejmih in v starinarnicah. Naprodaj so tudi predmeti, ki so jim vešče roke mojstrov in umetnikov spremenile namembnost – na primer omarica za čevlje, ki je bila v prejšnjem življenju igralni avtomat. Center ponovne uporabe daje delo težjezaposljivim, po drugi strani pa pomaga, da stari, odvečni ali poškodovani predmeti zaživijo novo življenje in za simbolično ceno razveselijo nove lastnike. Prvi tovrstni center v Sloveniji od leta 2011 obratuje v Tuncovcu pri Rogaški Slatini, sebi najbližji Center pa lahko poiščete na www.centerponovneuporabe.si. 
Če stvari ne želite prodajati sami, je izvrstna možnost komisijska trgovina, ki vam denar nakaže, ko vašo stvar prodajo. V teh trgovinah sprejemajo in prodajajo rabljena oblačila ter različno otroško opremo (vozičke, avtosedeže, posteljice itd.). 
KAKO DO MANJ ODPADKOV MED PRAZNIKI?
V družbi Simbiu opažamo, da se med božično-novoletnimi prazniki zbere bistveno več stekla, odpadne hrane, smrečic, pločevink ter kartonske in druge embalaže. Spomnimo: najboljši odpadek je tisti, ki ga ni, zato sprejmite izziv in poskusite med prazniki količino odpadkov zmanjšati na minimum. Zakaj? Preprosto zato, ker trošimo več, kot imamo. Porabimo namreč kar tretjino več naravnih virov, kot jih je Zemlja sploh sposobna proizvesti.
Razmislite o nakupu “izkušnje”. Namesto materialnih daril podarjajte doživetja – npr. ogled gledališke predstave, obisk koncerta, nočno sankanje, tečaj jahanja,
ure joge ali boksa, kuharski ali slaščičarski tečaj ipd. Razmislite tudi o podarjanju darilnih bonov. Lahko ste prepričani, da bo v tem primeru obdarovanec gotovo kupil nekaj, kar potrebuje in si resnično želi. Morda pa bi podarili svoj čas in obiskali teto v domu za ostarele ali kogarkoli drugega, za katerega »ni nikoli dovolj časa«. 
Vsako leto nastane na tone odpadnih baterij, ki sodijo med nevarne odpadke. Kupujte raje darila, ki ne potrebujejo baterij, baterije za večkratno uporabo, lahko pa se odločite za izvirno darilo in komu podarite polnilne baterije in polnilec! 
Pošljite raje e-voščilnice. Na spletu najdete celo paleto brezplačnih e-kartic. Še bolje pa, da kar osebno voščite vesele praznike. 
Ko greste po nakupih, s sabo vzemite vrečke. Naredite seznam, kaj res potrebujete in se izogibajte skušnjavam. Poskusite to početi skozi vse leto - ne samo za božič! 
Umetna drevesa so odlična izbira, saj jih lahko uporabljate več let zapored. Vendar če si kljub temu še vedno želite pravo drevesce, razmislite o nakupu drevesa s korenino, ki ga lahko znova uporabite prihodnje leto ali pa posadite na vrtu. 
Je res potreben? Razmislite o možnostih, ki jih je mogoče ponovno uporabiti, kot so škatle in darilne vrečke. 
Še pred pripravo prazničnih kosil ali večerij razmislite, kaj boste storili s hrano, ki bo ostala. Ne bodite med tistimi, ki v zabojnike odvržejo tudi precej denarja (v obliki prevelike količine kuhane hrane in živil, ki jih ne uporabijo pravočasno). 